Aparat retencyjny w ortodoncji

przyczyny krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów
Krew podczas mycia zębów
Kwiecień 16, 2020
dlaczego szczoteczka soniczna jest lepsza zdaniem dentystów
Czy warto mieć szczoteczkę soniczną?
Kwiecień 29, 2020
Show all

Aparat retencyjny w ortodoncji

aparat retencyjny w ortodoncji, kiedy dentysta zleca noszenie retainera

Leczenie ortodontyczne często wymaga czasu i cierpliwości pacjentów. Zastosowanie aparatu ortodontycznego, chociaż daje widoczne rezultaty, nie jest jedynym narzędziem, usuwania wad zgryzu oraz prostowania uśmiechu. Dla trwałego rezultatu, często po ukończeniu leczenia aparatem na zęby, wykorzystuje się tak zwany aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego naczelnym celem jest utrzymanie wyników osiągniętych przez wcześniej używany aparat ortodontyczny. Bywa tak, że niektóre zęby mogą przesuwać się na wcześniejsze błędne położenia, dlatego, aby powstrzymać ten proces, najlepiej zastosować aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, rozporządza ortodonta. Z reguły jest to nie mniej niż połowa czasu, jaki przeznaczyliśmy na leczenie aparatem aparatem na zęby, ale zdarza się także tak, że retainer musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – czasami do końca życia. Na ponowne przemieszczanie się zębów może mieć wpływ wiele elementów np. wiek oraz wynikające z tego wyżynanie się nowych zębów u mniejszych pacjentów.

Noszenie aparatu retencyjnego daje pewność, że efekt leczenia ortodontycznego jest stabilny, a wyprostowane zęby, zostaną na dobrych miejscach. Pacjenci, którzy używają aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, powinni nie zapominać o starannej oraz ścisłej higienie jamy ustnej. Równie istotna jest systematyczna opieka oraz konsultacja stomatologa ortodonty.

Komentarze są wyłączone.