Czy można leczyć zęby nosząc aparat ortodontyczny?

Nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło to problem, który można leczyć u dentysty.
Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów na zimno?
Maj 28, 2020
RTG zębów - zdjęcie pantomograficzne u dentysty
Czy w leczeniu konieczne jest zdjęcie radiologiczne u stomatologa?
Czerwiec 16, 2020
Show all

Czy można leczyć zęby nosząc aparat ortodontyczny?

aparat ortodontyczny a leczenie zębów u dentysty

To, czy można leczyć zęby w ciągu leczenia ortodontycznego, w głównej mierze ciekawi pacjentów, co mają założony stały aparat. Nie należy zdejmować go samemu, a przez to w wypadku jakichkolwiek problemów konieczna jest wizyta u stomatologa ortodonty. Na początku leczenia ortodontycznego każdy pacjent powinien zadbać o to, żeby jego zęby zostały w pełni wyleczone. W ten sposób neutralizuje się ryzyko dodatkowych wizyt naprawczych w ciągu noszenia aparatu na zęby. Na dobrą sprawę nie ma przeciwwskazań do leczenia zębów, gdy pacjent nosi stały aparat na zęby.

Korzystanie z aparatu na zęby łączy się z podwyższoną koniecznością dbania o zęby. Ze względu na przyczepione na powierzchni zębów oraz pozostałe elementy budowy aparatu ortodontycznego, czyszczenie resztek i osadów jedzenia staje się trochę trudniejsze. Z tego powodu pacjenci korzystający z leczenia ortodontycznego muszą staranniej myć zęby, szczególnie w pobliżu aparatu na zęby. Niedopatrzenie higieny w tym czasie, może oznaczać, że na uprzednio zdrowych zębach znajdą się zmiany próchnicowe. W tej sytuacji powinno się wybrać się na wizytę u dentysty. Lekceważenie zmian z uwagi na aparat ortodontyczny może spowodować ujemne skutki. Próchnica szybko atakuje na sąsiednie zęby, dlatego lepiej wyleczyć problem.

Leczenie w czasie korzystania z aparatu jest możliwe. Jeżeli aparat uniemożliwia dojście do nadpsutego zęba, można go zdjąć na czas leczenia. Ten zabieg nie zagrozi skuteczności ortodontycznego leczenia.

Komentarze są wyłączone.