FAQ

Specjalistyczna klinika ortodontyczna zaprasza do kontaktu.

Ortodonta Toruń

 

Najczęściej zadawane pytania naszych pacjentów z zakresu ortodoncji. Sprawdź odpowiedzi naszego ortodonty z Torunia

1OD CZEGO ROZPOCZYNA SIĘ LECZENIE U ORTODONTY?
Na początku zawsze są badania diagnostyczne. Ortodonta w Toruniu przygotowuje kompletne materiały, na bazie których wykona pełen plan leczenia ortodontycznego. Do materiałów zaliczają się m.in. zdjęcia RTG , wyciski i modele diagnostyczne. Dopiero po uzgodnieniu odpowiednich etapów leczenia ortodontycznego, stomatolog ortodonta mocuje dobrany aparat ortodontyczny. W trakcie leczenia pacjent musi obowiązkowo pilnować kontrolnych wizyt w gabinecie dentystycznym oraz właściwej higieny.
2CZY MUSZĘ WYKONAĆ ZDJĘCIA RTG ZĘBÓW PRZED ZAŁOŻENIEM APARATU ORTODONTYCZNEGO?
Zdjęcia RTG są konieczne do zrealizowania diagnostycznych badań. Z tego względu robi się 2 zdjęcia RTG. Takie zdjęcie pozwala sprawdzić stan zdrowia zębów oraz zmniejszyć ryzyko powstania stanu zapalnego oraz ocenić stan kości szczęki i żuchwy. Drugie zdjęcie RTG pomaga ortodoncie w Toruniu określić rodzaj i postęp wady zgryzu oraz ewentualną możliwość niepowodzenia leczenia.
3CZY DO ZAŁOŻENIA APARATU ORTODONTYCZNEGO KONIECZNE JEST USUWANIE ZĘBÓW?
Czasami bywa tak, że bez usunięcia zęba albo zębów nie ma możliwości wyleczenia wady zgryzu. Żeby możliwe było odpowiednie skorygowanie zgryzu i przesunięcie zębów, często potrzebne jest dodatkowe miejsce w jamie ustnej, z tego względu nasz ortodonta w Toruniu poleca czasem ekstrakcję zęba.
4 CZY ZAKŁADANIE I NOSZENIE APARATU ORTODONTYCZNEGO JEST BOLESNE?
Samo zakładanie aparatu nie boli. Niestety, noszenie stałego aparatu może wywoływać u pacjentów nieprzyjemne uczucie. Zwykle najgorsze są początki tuż po założeniu aparatu na zęby. W tym czasie język i cała jama ustna przyzwyczają się do aparatu. Nieprzyjemne uczucie, a nawet ból, może powodować także nastawianie aparatu. Na szczęście na ten problem powinny zadziałać środki dostępne w aptekach. Sam ortodonta może przepisać specjalną maść lub wosk. Wraz z przyzwyczajeniem się do aparatu, wszystkie problemy ustępują i noszenie aparatu ortodontycznego nie boli.
5JAK CZĘSTE SĄ KONTROLNE WIZYTY U ORTODONTY W TORUNIU?
O harmonogramie kontrolnych wizyt decyduje ortodonta. Przeważnie jest to zależne od używanej metody leczenia i potrzeb pacjenta. W teorii osoby z ruchomym aparatem ortodontycznym muszą stawić się w gabinecie stomatologicznym co 2 lub co 4 miesiące. Korzystając z aparatów stałych kontrole są szybsze: raz na 4 lub 5 tygodni. W czasie tych wizyt stomatolog ortodonta reguluje aparat ortodontyczny i oblicza efekty leczenia aparatem na zęby.
6CZY LECZENIE ORTODONTYCZNE JEST DOSTĘPNE DLA ALERGIKÓW?
Tak, ale trzeba powiedzieć ortodoncie o alergii. Najczęstszą alergią związaną z leczeniem ortodontycznym jest alergia na nikiel. W tym przypadku stomatolog może zastosować zamki z innego tworzywa w stałym aparacie na zęby, np. z ceramiki albo nowy system nakładek Orthocaps, co korygują zęby bez stosowania metalowych elementów.
7CZY ZMIANA DIETY PO ROZPOCZĘCIU LECZENIA ORTODONTYCZNEGO JEST KONIECZNA?
Aby dobrze zadbać o aparat na zęby trzeba uważać na swoją dietę na okres leczenia ortodontycznego. Nasz Toruński Ortodonta rekomenduje rozdrobnione i miękkie pokarmy. W głównej mierze warto odstawić produkty, jakie mogłyby zniszczyć aparat. Najlepiej na ten czas unikać gum czy żelek, które przywierają na elementy aparatu ortodontycznego i mogą go zepsuć, ponieważ druty łatwo się wykrzywiają. Jeśli pacjent używa zdejmowanego aparatu, nie musi z niczego rezygnować. Warto, aby jednak nie zapominał o szczotkowaniu zębów i zaleceniach ortodonty.
8CZY APARAT ORTODONTYCZNY SPRAWIA TRUDNOŚCI W MÓWIENIU?
Trudność z mówieniem może sprawiać tylko jeden rodzaj aparatu ortodontycznego. Zwykle jest to stały aparat przyklejany do zębów od wewnętrznej strony jamy ustnej. Nasz dentysta ortodonta z Torunia zapewnia, że znaczna ilość pacjentów szybko się z tym oswaja.
9W JAKI SPOSÓB APARAT ORTODONTYCZNY KORYGUJE ZĘBY?
Siła aparatu sprawia, że następuje stopniowy zanik kości, a to tworzy pustą powierzchnię dla przesuwających się zębów. Gdy poszczególne zęby wchodzą na odpowiednie pozycje kość po prostu odbudowuje się. Należy jednak właściwie przygotować leczenie ortodontycznym aparatem, aby żeby nie zmieniały miejsc zbyt wcześnie. Z tego względu stomatolodzy sporządzają plan leczenia.
10CO ROBIĆ, JEŚLI APARAT NA ZĘBY ZOSTANIE USZKODZONY?
W sytuacji zniszczenia aparatu ortodontycznego, trzeba bezzwłocznie spotkać się z ortodontą. Pod żadnym pozorem nie należy próbować poprawiania aparatu bez specjalisty, by nie zniszczyć go bardziej, a także nie dopuścić do negatywnego wpływu na przemieszczanie zębów. W naszym gabinecie Ortodonta Toruń naprawicie aparat bardzo szybko.
11CO ROBIĆ, KIEDY APARAT NA ZĘBY RANI POLICZKI?
Zazwyczaj na problemy tego typu nasz ortodonta podaje specjalny wosk, który oddziela aparat od błon śluzowych, a to minimalizuje otarcia. Tego rodzaju preparaty przyspieszają również gojenie i są bardzo znane i stosowane nie tylko w Toruniu.
12CZY ZDJĘCIE APARATU STAŁEGO SPRAWIA BÓL? ILE CZASU ZAJMUJE ZABIEG U ORTODONTY??
Zdejmowanie aparatu ortodontycznego przebiega w przeciągu od 20 do 30 minut. Stomatolog ortodonta zdejmuje wszystkie zamki, po czym oczyszcza zęby z kleju. Nie zalicza się to do komfortowych zabiegów, jednak nie sprawia bólu. Po zdjęciu aparatu ortodonta poleruje zęby.
13CZY ZDJĘCIE APARATU NA ZĘBY OZNACZA KONIEC LECZENIA?
Zazwyczaj po po zdjęciu aparatu ortodontycznego pacjenci muszą nosić aparat retencyjny. Jego celem jest uniemożliwianie zębom powrotu do poprzednich pozycji. Zazwyczaj ortodonta stwierdza, czy aparat retencyjny stanie się niezbędny i na ile czasu.
14ILE CZASU POWINNO SIĘ NOSIĆ APARAT RETENCYJNY?
Aparat retencyjny należy używać według zaleceń dentysty ortodonty. Często to mniej więcej czas o połowę krótszy od metalowego aparatu stałego ortodontycznego. Bywa tak, że założenie aparatu retencyjnego potrwa dłużej. Są pacjenci, którzy muszą nosić taki aparat ortodontyczny cały czas, aby nie dopuścić do nawrotu wady zgryzu.
 

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Umów się na wizytę u ortodonty z Torunia!


Umów się na wizytę