Kiedy warto usunąć ósemki?

leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem w gabinecie stomatologicznym dentysta
Zęby leczone kanałowo pod mikroskopem
Styczeń 13, 2020
dziecko u dentysty leczenie zębów mlecznych
Dlaczego warto zabrać dziecko do dentysty?
Styczeń 27, 2020
Show all

Kiedy warto usunąć ósemki?

usuwanie ósemek - wizyta w gabinecie stomatologicznym Dentysta

Choć ósemki wyżynają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, mogą powodować sporo nieprzyjemności. Z reguły prawidłowo umieszczonych i zdrowych zębów nie ma sensu naruszać. Istnieją jednak pewne przypadki, jakie decydują o tym, że niezbędne jest usunięcie ósemki.

Czasem proces wyrastania zębów mądrości jest zakłócony na przykład z uwagi na brak miejsca w jamie ustnej. Ósemki, które mają za mało miejsca, naciskają na inne. W ten sposób powodują zwykle nieprzyjemny ból i przesunięcia innych zębów. To może wpływać na pojawienie się albo nasilenie wad zgryzu. Niewielka przestrzeń w jamie ustnej dla niektórych zębów może również oznaczać kłopoty w trakcie szerokiego otwierania ust. To dla pacjenta oznacza pewien dyskomfort, jakiego dobrze jest się pozbyć.

Usuwanie ósemek odpowiednie jest także wtedy, gdy ząb niszczy próchnica, zwłaszcza w zaawansowanym stadium. Taka choroba może z łatwością przenosić się na pozostałe zęby, dlatego należy wyeliminować jej źródło. Bywa również tak, że blisko zęba pojawia się silny stan zapalny dziąsła, zwykle spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku usunięcie okazuje się jedynym rozwiązaniem problemu.

Ekstrakcja zębów u dentysty jest bezbolesna, dzięki używanym znieczuleniom.

 

Komentarze są wyłączone.