Na co patrzeć kupując pastę do zębów?

endodoncja w stomatologii czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem
Endodoncja – czyli co?
Lipiec 7, 2020
kiretaż otwarty lub zamknięty w gabinecie stomatologicznym
Jak wygląda kiretaż u dentysty
Lipiec 14, 2020
Show all

Na co patrzeć kupując pastę do zębów?

jak wybrać najlepszą pastę do zębów dentysta

Pasta do zębów, czyli jeden z podstawowych składników czyszczenia zębów, musi mieć jak najlepsze działanie. W gronie wielu past na rynku znajdują się na przykład pasty dla dzieci, wybielające lub dla zębów wrażliwych. Kupując pastę do zębów trzeba odczytać substancje zawarte w składzie.

Głównymi wskaźnikami są ilość fluoru oraz współczynnik ścieralności RDA. Fluor gwarantuje ochronę przed rozwojem próchnicy, wzmacnia szkliwo oraz zapobiega zbieraniu się bakterii. Według przepisów w pastach może znaleźć się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im wyższa ilość tym skuteczniejsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności określa ilość składników polerujących powierzchnie zębów oraz ściernych, które ma w składzie dana pasta. Są dla oka niewidoczne, jednak podczas szczotkowania eliminują nazębny osad. W pastach dla zębów wrażliwych znajduje się mała ilość substancji ściernych. Im większa ich ilość pojawia się w paście  tym wyższe ryzyko starcia szkliwa. Ze względu na to past z wysokim współczynnikiem RDA nie należy używać za długo.

Warto zwrócić uwagę też na substancje pieniące, które działają antybakteryjnie oraz substancje nadające barwę i smak pasty. Niektóre z nich mogą być pochodzenia naturalnego, a część chemicznego. Warto poprosić o radę swojego dentystę, jaką pastę najbardziej poleca, biorąc pod uwagę to, że wie, z jakimi problemami mierzy się jego pacjent.

Komentarze są wyłączone.