Proteza od dentysty – wkład koronowo-korzeniowy

jak dbac o szkliwo zębów według stomatologa
Co robić, by troszczyć się o szkliwo zębów zgodnie z zaleceniami dentysty? 
Marzec 6, 2020
korony protetyczne zakładane są w gabinecie dentystycznym
Przeznaczenie koron protetycznych
Marzec 13, 2020
Show all

Proteza od dentysty – wkład koronowo-korzeniowy

protezy zębowe i uzupełnienia protetyczne dla pacjenta z gabinetu stomatologicznego

Leczenie stomatologiczne może być wymagające, przede wszystkim wtedy, kiedy stan zębów wymaga fachowego leczenia kanałowego. Zwykle leczenie kanałowe obejmuje poważne przypadki, w których zęby są bardzo zniszczone (np. przez próchnicę), ale wciąż można je naprawić bez konieczności usuwania. W takich wypadkach po zakończeniu leczenia sprawdza się wypełnienie utworzonych ubytków – tak zwana odbudowa zęba.

Protetycznym wypełnieniem stałym stosowanym w takich przypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle stosuje się go, gdy korzeń zęba wciąż jest zdrowy oraz porządnie zaczepiony w zębodole, jednak koronę zęba musimy odbudować. Wkład koronowo-korzeniowy ma postać sztyftu albo śruby, jaką przyłącza się do korzenia, a potem protetyk zakłada na stałe na niego koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje kompletnie odnowiony oraz może stosunkowo dobrze imitować ząb naturalny. W zależności od surowca, z którego zostanie zrobiony wkład oraz korona protetyczna. Surowcami, jakie zazwyczaj wykorzystuje się w takim celu są cyrkon, włókno szklane lub metal. Stopniowo odchodzi się już od metalu ze względu na mniejszą estetykę oraz możliwość korozji. Włókno szklane jest dosyć trwałe i elastyczne, dlatego w przypadku konieczności, można je wyjąć, bez uszkodzenia korzenia. Z kolei cyrkon jest najtrwalszym oraz najbardziej biozgodnym materiałem, niestety jego koszt jest również wyższy.

Komentarze są wyłączone.