Przeznaczenie koron protetycznych

protezy zębowe i uzupełnienia protetyczne dla pacjenta z gabinetu stomatologicznego
Proteza od dentysty – wkład koronowo-korzeniowy
Marzec 10, 2020
jak dbać o protezę zębów? dlaczego należy zdjąć protezę przed snem?
Czy należy zdejmować przed spaniem ruchome protezy zębów?
Marzec 24, 2020
Show all

Przeznaczenie koron protetycznych

korony protetyczne zakładane są w gabinecie dentystycznym

W stomatologii korony protetyczne mają obszerne przeznaczenie. Przede wszystkim są świetnymi zamiennikami pojedynczych zębów, które uległy zniszczeniu lub potrzebują rekonstrukcji po leczeniu kanałowym. Korony stosuje się również na implantach w przypadku, gdy potrzebne jest wypełnienie zupełnego braku zęba.

Korony zębowe wykonywane są też z wielu materiałów. Obecnie najbardziej popularne są korony porcelanowe lub cyrkonowe na podbudowie ceramicznej. Nadrzędną zaletą takiego sposobu rekonstrukcji zębów jest wielka trwałość koron. Dzięki nim można zamaskować wszystkie defekty zębów, choćby kiedy są z jakiegoś względu uszkodzone lub są brzydsze niż kiedyś. To dlatego, że korony wyglądem upodabniają się do naturalnych zębów oraz podnoszą piękno jamy ustnej.

Pod koronami można zasłonić przebarwienia lub nierówności. Aby stało się to możliwe trzeba obrobić ząb pod to rozwiązanie protetyczne. Nie jest to koniecznie w przypadku koron osadzonych na implantach. W czasie tego zabiegu chirurg stomatolog nie narusza w żaden sposób obocznych zębów, a jedynie wypełnia lukę między nimi. Koszt korony protetycznej zależy od z surowca, z którego ją stworzono. Wartość daje również to, czy jest położona na ząb albo jego fragment, czy na implant.

Komentarze są wyłączone.