Radiologia u stomatologa

Pęknięty lub złamany ząb - jakie leczenie u dentysty pomoże?
Złamany ząb – Jak go zamaskować?
Sierpień 25, 2020
wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym
Czy wybielanie zębów jest bezpieczne u stomatologa
Sierpień 31, 2020
Show all
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny

Rentgen w stomatologii

RTG u stomatologa służy przede wszystkim trafnej diagnostyce przypadku. Stomatolodzy zlecają prześwietlenia radiologiczne, żeby mogli uzyskać konieczne dane dotyczące położenia i kondycji zębów w szczęce. Zwykle dzięki temu następuje zauważenie problemów, które nie są widoczne, podczas rutynowego przeglądu kontrolnego.

Radiologia u stomatologa to nic innego jak RTG zębów. Zwykle takie prześwietlenia dzielą się na dwa rodzaje – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym obejmuje obraz 2-3 zębów. Wartością tego zdjęcia jest to, że szczegółowo pokazuje pojedyncze zęby, a to upraszcza stomatologowi diagnozę. Natomiast RTG zębów zewnątrzustne uwidacznia komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne pokazuje ułożenie zębów względem siebie oraz względem szczęki i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, jakie przybliża obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich i podniebienia twardego.

Kiedy konieczne jest wykonanie badań RTG w stomatologii

RTG zębów u dentysty wykonuje się dla wielu działów stomatologii. Z reguły, fachowego wykorzystania rentgena, stomatolog potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, protetyce, ortodoncji oraz leczeniu kanałowym (endodoncja).

RTG zębów przydaje się diagnozowaniu chorób zębów, dziąseł, tkanek okołowierzchołkowych, stanów zapalnych, zmian przy kościach – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – a także zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia RTG zaliczają się także jako stały element przed zabiegami i leczeniem, które wymagają wcześniejszego określenia umiejscowienia zębów. Za pomocą tego stomatolog ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk stwierdza, jak wielką lukę powstałą po utraceniu zęba albo zębów, należy wypełnić.

Jeżeli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku oraz doznał urazów mechanicznych zębów lub szczęki, dentysta także kieruje go na przeprowadzenie badań radiologicznych. RTG zębów unaocznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. wskaże miejsce narzędzia, jeżeli ugrzęzło ono w kanale zęba, a do tego jest koniecznym krokiem w diagnostyce raka.

Zazwyczaj dentysta zleca powtórzenie zdjęć RTG po ukończeniu leczenia, aby stwierdzić jego skuteczność.

Na czym polega RTG zębów u dentysty?

Obecnie przeważnie w gabinetach stomatologicznych wykonuje się badania radiologiczne na miejscu na jednym spotkaniu podczas wizyty. To spore ułatwienie dla pacjentów, bo nie muszą umawiać się na nową wizytę, czy specjalnie szukać pracowni radiologicznej. Wbrew obawom zrobienie zdjęcia radiologicznego zębów nie sprawia bólu i nie wymusza od pacjenta specjalnych przygotowań. Warto tak jak zazwyczaj zjeść śniadanie, pić i przyjąć swoje leki.

Jedynym wymaganiem przed badaniem rentgenowskim zębów jest usunięcie wszelkich metalowych przedmiotów z obszaru twarzy i szyi. Co oznacza, że na RTG u dentysty wygodniej przyjść bez biżuterii i spinek, a minutkę przed zabiegiem należy ściągnąć okulary, protezy i słuchowy aparat.

Samo przeprowadzenie zdjęcia RTG zębów u dentysty trwa raptem kilka sekund, zwłaszcza, że obecnie przy rozwoju technologii, najczęściej jest to już RTG cyfrowe. Warto wspomnieć, że dentysta, który wykonuje RTG omawia z pacjentem szczegóły i informuje go o poszczególnych etapach zabiegu.

Zdjęcia RTG wywołują niepokój, z powodu promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, szkodzi organizmowi, ale nie ma powodów do obaw, bo podczas wykonywania prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia. Ciało pochłania znikomą dawkę, a do tego każdy pacjent zakłada fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie wykonywać RTG zbyt często, najlepiej nie częściej niż co pół roku, z tego względu trzeba przypomnieć sobie, kiedy robiło się je ostatnio. Prześwietleń RTG powinny omijać kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy mają być przeprowadzone dla dentysty czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest niezbędne lepiej, by ciężarna odpuściła badania.

Zalety radiologii cyfrowej u dentysty.

Skoro RTG zębów można przeprowadzić w gabinecie dentystycznym w formie cyfrowej, dobrze znaleźć plusy takiego rozwiązania. Dotychczas rolę nośnika rentgena pełniła klisza, która z reguły zajmowała sporo miejsca i mogła łatwo ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej nie ma takich problemów, bo pliki można bezpiecznie umieścić w pamięci komputera. To szczególna zaleta, dlatego że pozwala ona na przesłanie prześwietlenia radiologicznego w wybrane miejsce, bez przymusu wożenia pełnej dokumentacji leczenia radiologicznego. Stomatolog może je obejrzeć i swobodnie powiększać obraz. W takiej formie RTG jest zdecydowanie trwalsze, bo ciężko je zniszczyć.

Warto dodać, że technika radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z wytwarzania odpadów, jakie powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest niezwykle precyzyjne i świetnie sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl

Komentarze są wyłączone.