Twój problem

Specjalistyczna klinika ortodontyczna zaprasza do kontaktu.

Ortodonta Toruń

Leczenie ortodontyczne w Toruniu

Pacjenci borykają się z wieloma różnymi problemami, które kwalifikują ich do leczenia ortodontycznego. Najczęstszym problemem, z którym pacjenci przychodzą do naszej kliniki ortodontycznej w Toruniu są krzywe zęby. Często problemy dotyczą też ułożenia położenia zębów w jamie ustnej. Dla przykładu niekiedy górne zęby zachodzą na dolne, czasami bywa tak, że zęby są stłoczone, a kiedy indziej dolne zęby zachodzą na górne. W każdym z tych przypadków nasz ortodonta jest w stanie pomóc. Do naszej kliniki ortodontycznej w Toruniu można zgłosić się także, gdy zęby nie stykają się w ogóle albo kiedy pacjent ma szpary między zębami. Często spotykanym i poważnym problemem jest też za mała szczęka względem zębów. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z ortodontą!


Krzywe zęby

Ortodoncja zajmuje się naprawą wszelkiego rodzaju krzywizn zębowych i nieprawidłowości stawów skroniowo-żuchwowych wynikających z wad wrodzonych albo złych nawyków na bardzo wczesnym etapie.

Nasz ortodonta w Toruniu diagnozuje tego rodzaju przypadki i dokłada wszelkich starań, by dzięki leczeniu pacjenci odzyskali piękne uśmiechy. Zwykle największy wpływ mają przyzwyczajenia dzieci, Jeśli na początku często ssą palce i gryzą twarde przedmioty, na przykład zabawki lub w późniejszym wieku, gdy zgrzytają zębami, zbyt często oddychają przez usta lub bawią się językiem podczas wymiany zębów.

Konsultacja z lekarzem ortodontą powinna odbyć się w momencie, kiedy rodzic zauważy nieprawidłowości. Jeśli jednak z różnych przyczyn pacjent nie został zgłoszony do kliniki stomatologicznej i nie podjął leczenia ortodontycznego wcześniej jako dziecko, może to zrobić także w wieku nastoletnim i dorosłym. Nasz ortodonta w Toruniu zajmie się naprawą wszelkich nieprawidłowości, bez względu na wiek pacjenta.

Krzywe zęby należy poddać leczeniu, ponieważ ich wadliwe ustawienie negatywnie wpływa na utrzymywanie higieny jamy ustnej. Brak dostępu do wszystkich zakamarków, oznacza niedokładne szczotkowanie, a więc rozwój bakterii i odkładanie się kamienia nazębnego. To z kolei sprzyja powstawaniu chorób jamy ustnej, na przykład próchnicy czy paradontozy oraz różnego rodzaju zapaleniom. Krzywe zęby mogą także zaburzać pracę stawów skroniowo-żuchwowych i prowadzić do problemów z wymową, szybszego ścierania i ukruszenia zębów. Wygląd zębów ma też duży wpływ na samoocenę i rozwój kompleksów. Dlatego nasz ortodonta stara się pomóc każdemu.

Więcej o ortodoncji

Górne zęby zachodzą na dolne

Kiedy górne zęby zachodzą na dolne, jest to już jeden z wariantów rozwiniętej wady zgryzu. W zależności od tego w jakim stopniu górny łuk zębowy zachodzi na dolny, mamy do czynienia z wadą nazywaną zgryzem głębokim lub tyłozgryzem.

Zgryz głęboki charakteryzuje się tym, że górne zęby zachodzą na dolne w przednim odcinku i zakrywają je ponad normę na około 2/3 długości, przez co dolny łuk jest prawie niewidoczny. Ta wada powoduje szybkie ścieranie się zębów tylnych, a także wpływa na wygląd twarzy, która traci symetrię, ponieważ jest widocznie skrócona. W znacznej części przypadków nad bródką widoczna jest bruzda wargowo-bródkowa, która przypomina poprzeczne wcięcie.

Tyłozgryz z kolei także objawia się tym, że górne zęby zachodzą na dolne, ale już nie w takim stopniu jak w przypadku zgryzu głębokiego. Dolny łuk zębowy jest wycofany w stosunku do górnego i najczęściej pomiędzy łukami zębowymi pojawia się przerwa. Zdarza się jednak, że jej nie ma, wtedy górne zęby są wychylone do przodu w stronę górnej wargi. Takie ustawienie ma bezpośredni wpływ na wygląd twarzy.

W wyniku tej wady mogą występować zniekształcenia na przykład cofnięcie bródki lub wywinięcie górnej wargi. Górne zęby wychylone do przodu mogą być również postrzegane jako nieestetyczne. To niestety negatywnie wpływa na dobre samopoczucie wielu osób. Z tego względu specjalistyczna wizyta u ortodonty jest niezbędna dla poprawienia estetyki twarzy. Leczenie ortodontyczne wyrówna zgryz, gdy górne zęby zachodzą na dolne, a także odpowiednio ustawi górne zęby wychylone do przodu i naprawi wygląd pacjenta, który dzięki temu odzyska pewność siebie. Zaufaj naszej klinice ortodoncji w Toruniu i sprawdź w jaki sposób możemy zaradzić na Twój problem.

Więcej o ortodoncji

Stłoczone zęby

Problem stłoczenia zębów pojawia się na skutek zbyt małej przestrzeni w jamie ustnej. Może pojawić się już w przypadku zębów mlecznych u dziecka, jednak najczęściej ortodonci dostrzegają ten problem w czasie wymiany zębów mlecznych na stałe. W tym przypadku interwencja ortodonty będzie niezbędna, aby uniknąć pogłębienia problemu!

Dlatego właśnie w trakcie wymiany mleczaków dzieci są szczególnie narażone na tę wadę, ponieważ może do niej prowadzić zbyt duża ilość zębów w jednym czasie. Niewielka ilość miejsca wpływa na to, że nowe zęby wyrastają poobracane, w nieodpowiednim położeniu albo nie wyżynają się wcale i stają się zębami zatrzymanymi, co komplikuje sytuację. Warto więc obserwować dziecko i zapisać je do naszej kliniki stomatologicznej Ortodonta Toruń. Dzięki temu zyskamy pewność, że odpowiedni specjalista w porę zauważy problem i właściwie na niego zareaguje.

Inna sytuacja, której wynikiem są stłoczone zęby, jest wtedy, gdy zęby są zbyt duże w stosunku do zębodołów, co wpływa na ich nieodpowiednie ustawienie. Zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych możliwe jest przywrócenie właściwego ułożenia zębów za pomocą aparatu ortodontycznego. W sporadycznych przypadkach, aby taki zabieg był możliwy, należy usunąć niektóre zęby, aby zrobić miejsce dla pozostałych, jednak o takiej potrzebie zawsze decyduje lekarz ortodonta.

Więcej o ortodoncji

Dolne zęby zachodzą na górne

Dolne zęby zachodzą na górne wtedy, kiedy żuchwa jest przesadnie wysunięta do przodu. Sprawia to, że dolny łuk zębowy przykrywa górny i wpływa na rysy twarzy. Taka wada nazywana jest przodozgryzem.

Szczególnie widoczne jest przesunięcie dolnej wargi oraz brody, co bardzo często skutkuje nadaniem twarzy groźnego wyrazu. Takie ustawienie, gdy dolne zęby zachodzą na górne jest często powodem, dla którego osoby z ta wadą wymowy mają poważne problemy z poprawną wymową, a także funkcjonowaniem aparatu żucia.

Tego rodzaju wada szczególnie utrudnia życie pacjenta i powinna być jak najprędzej skorygowana, zwłaszcza jeśli dotyczy dziecka. Prawidłowa artykulacja jest niezbędna i jeśli wada jest bezpośrednią przyczyną problemów z wymową, zajęcia logopedyczne mogą okazać się nieskuteczne. Nasz ortodonta z Torunia znajdzie najlepszy sposób skorygowania problemu.

Więcej o ortodoncji

Zęby nie stykają się

Najczęściej, w przypadku problemu kiedy zęby nie stykają się ze sobą, dotyczy to zębów przednich. Zgryz otwarty jest wadą, która charakteryzuje się zauważalną przerwą między zębami górnymi i dolnymi.

W zaawansowanych przypadkach występowanie tej wady sprawia, że usta są widocznie wypchnięte lub uchylone, a swobodne łączenie warg sprawia trudność. Pogłębiony problem przyczynia się do rozwoju wad wymowy, a także stanowi znaczną przeszkodę w spożywaniu pokarmów. Zgryz otwarty może być też rozpoznany dzięki dostrzegalnemu wydłużeniu twarzy.

Najważniejszym zadaniem lekarza ortodonty w przypadku korekcji tej wady jest przywrócenie prawidłowego zwarcia szczęki, które pozwoli na swobodną i prawidłową pracę aparatu żucia, a także zniweluje problemy z wymową pacjenta. Leczenie ortodontyczne w Toruńskiej klinice przywróci w tym zakresie prawidłowy wygląd.

Więcej o ortodoncji

Szpary między zębami

Główną przyczyną pojawienia się szpar między zębami jest nadmiar miejsca w jamie ustnej. W takiej sytuacji zęby w ogóle nie stykają się ze sobą i często powodem tego, są zbyt małe zęby w stosunku do zębodołów.

W przypadku tej wady konieczna jest konsultacja z lekarzem ortodontą, który zadecyduje jaki sposób leczenia będzie najskuteczniejszy. Poza tradycyjnie zakładanym aparatem na zęby istnieją także inne sposoby usunięcia szpar. Częstym rozwiązaniem (zwłaszcza, jeśli problem dotyczy jedynek) jest nałożenie specjalnych licówek stomatologicznych, jednak skorzystanie ze specjalnie dobranych przez ortodontę metod będzie efektywniejsze.

Przed podjęciem decyzji o leczeniu warto zorientować się, jakie rozwiązanie problemu będzie najbardziej efektywne. Nasz ortodonta w Toruniu zawsze dokładnie zdiagnozuje problem i postara się dobrać jak najlepsze metody, które skutecznie przywrócą piękno uśmiechu i w pełni zadowolą naszego pacjenta.

Więcej o ortodoncji

Za mała szczęka

Istotnym problemem, z którego wynikają wady zgryzu jest zbyt wąska szczęka w stosunku do żuchwy lub zbyt wąska żuchwa w stosunku do szczęki. Wtedy jest to wada nazywana zgryzem krzyżowym lub zgryzem przewieszonym.

Zgryz krzyżowy ma miejsce wtedy, gdy zęby dolne zachodzą na zewnętrzną część górnych, ale ta wada ma też inne formy. Może być częściowo boczna – wtedy nachodzą na siebie tylko boczne zęby, częściowo przednia (nieprawidłowości zębów przednich), jednostronna lub całkowita. Wynika to właśnie z posiadania za małej górnej szczęki i może być przyczyną deformacji symetrii twarzy.

Zgryz przewieszony to w ortodoncji wada na skutek zbyt wąskiej żuchwy w stosunku do szczęki. Wtedy łuk zębowy górny jest rozszerzony, a wada dotyczy zębów górnych bocznych zachodzących na dolne. Czasem zdarza się, że wadliwy jest tylko jeden ząb. W takiej sytuacji nasz ortodonta z Torunia przygotowuje plan leczenia, który wyrówna tę wadę.

Więcej o ortodoncji
 

Zainteresowała Cię nasza oferta?
Umów się na wizytę u ortodonty z Torunia!


Umów się na wizytę