Uzupełnienia protetyczne – licówki zębowe

sposoby wybielania zębów w gabinecie dentystycznym
Co zrobić, żeby mieć białe zęby?
Czerwiec 19, 2020
w gabinecie dentystycznym poznasz wszystkie zalety dlaczego warto stosować nici dentystyczne
Zalety nici dentystycznych
Czerwiec 30, 2020
Show all

Uzupełnienia protetyczne – licówki zębowe

Licówki stomatologiczne zakładane w gabinecie stomatologicznym przez dentystę

Licówki dentystyczne należą do grupy uzupełnień protetycznych stałych, których celem jest odnowa estetycznego uśmiechu. Licówki to cienkie nakładki zakładane na przodzie zębów. Używając ich stomatolog odnawia wygląd, kształt oraz kolor odrębnych zębów. Głównie sprawdza się to , gdy są one martwe, nierówne i brzydko przebarwione. Tą metodą można wyrównać pojedyncze zęby stosując wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony zębowej. Licówka sprawdzi się też przy złamanym przednim zębie. Zazwyczaj pacjenci decydują się na licówki, pragnąc usunąć przerwę między zębami, czyli diastemę.

Licówki zakłada się na powierzchni zębów, lecz by było to możliwe, zęby trzeba przygotować. W pierwszej kolejności muszą zostać dokładnie oczyszczone. Dlatego przed zaaplikowaniem licówek dobrze przeprowadzić piaskowanie, skaling oraz fluoryzację. Ponadto zęby, na jakie będą zaaplikowane licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, chociaż sprawia wrażenie strasznego, nie boli. Dentysta troszczy się o to, aby zabiegi były jak najbardziej komfortowe .

Plusem licówek jest to, że da się je bardzo dokładnie dobrać do koloru zębów pacjenta. To oznacza, że są zupełnie niewidoczne, a nadają zamierzony wygląd i kształt. Licówki dentystyczne są całkiem trwałe, ale należy je wymieniać lub odświeżać. W zależności od materiału, z którego są wykonane (np. porcelanowe mogą służyć nawet na ok. 10 lat) oraz zachowywania higieny, zachowają się w świetnym stanie przez kilka lat.

Komentarze są wyłączone.