Więcej o ortodoncji

Specjalistyczna klinika ortodontyczna zaprasza do kontaktu.

Ortodonta Toruń

 

Leczenie Ortodontyczne Toruń

Aparaty ortodontyczne Toruń

Współczesne aparaty ortodontyczne oferują swoim pacjentom szeroki wybór możliwości, co do wyglądu i funkcjonalności w zakresie prostowania zgryzu. Wygląd oraz umiejscowienie aparatu zależy od preferencji pacjenta, a efekty wciąż są tak samo zadowalające. Aparaty na zęby dzielą się na ruchome, które można samodzielnie zdejmować oraz na stałe, zakładane na określony przez lekarza ortodontę czas. Jeśli nie wiesz, jaki wybrać aparat na zęby skontaktuj się z naszym ortodontą w Toruniu. W naszym gabinecie stomatologii i ortodoncji przeprowadzimy badania diagnostyczne, dzięki którym ustalimy Twoje przyczyny wady zgryzu i dobierzemy najlepszy aparat ortodontyczny. Wszystko po to, aby negatywne skutki nieleczenia wad zgryzu nie wystąpiły.

Aparat ruchomy

Aparaty ruchome są dedykowane dzieciom i młodzieży w wieku od 5 do 12 lat, aż do chwili wyrżnięcia zębów stałych. Pacjentom naszej Toruńskiej kliniki ortodonta zaleca zakładanie tego aparatu na co najmniej kilkanaście godzin w ciągu doby, aby działanie aparatu było jak najbardziej efektywne. Jednak z racji tego, że jest to aparat ruchomy, można go samodzielnie zdejmować, na przykład na noc lub na czas jedzenia. Lekarz ortodonta w Toruniu indywidualnie dobiera aparat oraz jego siłę do każdego z pacjentów. Działanie tego aparatu ortodontycznego jest oparte na drucianych pętlach i akrylowej płycie, które przez delikatny nacisk oddziałują na zęby.

Aparat stały

Aparat stały jest potrzebny, gdy wada zgryzu jest bardziej zaawansowana i zwykle korzysta z niego młodzież oraz osoby dorosłe. Jego budowa opiera się na zamkach, pierścieniach przymocowywanych na specjalny klej do zębów oraz na sprężystym drucie i ligaturach, które z ustaloną przez ortodontę siłą wywierają wpływ na zęby i powodują ich przesunięcia. Jeśli pacjentowi szczególnie zależy na zachowaniu estetyki, ma on do wyboru różne rodzaje zamków: ceramiczne, porcelanowe, szafirowe lub kryształowe, które nie są aż tak widoczne jak w przypadku tych metalowych. W przypadku, gdy pacjent nie czuje się komfortowo z noszeniem aparatu na zębach, ma możliwość wybrania aparatu stałego językowego, który ortodonta w Toruniu zakłada od wewnętrznej podniebiennej strony jamy ustnej. Taki aparat, choć na początku może sprawiać problemy z mową, nim pacjent się do niego nie przyzwyczai, w trakcie użytkowania jest zupełnie niewidoczny.

Orthocaps

Nakładki orthocaps stały się dobrym zamiennikiem dla aparatów stałych. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się wśród pacjentów, którzy cenią sobie estetykę i chcą, aby aparat na zęby był niewidoczny. Jest to nowoczesny system przezroczystych szyn, które korygują wady zgryzu, stosując delikatny nacisk i jednocześnie są praktycznie niewidzialne, ze względu na brak jakichkolwiek metalowych elementów. Dodatkowa korzyścią jest to, że aparat można zdejmować we własnym zakresie, dzięki czemu łatwo utrzymać jego czystość. I chociaż to nowość w ortodoncji, zdaniem naszego ortodonty w klinice w Toruniu othocaps to rozwiązanie równie skutecznie, co inne metody.

Przyczyny wad zgryzu

Wady zgryzu powstają na skutek wielu czynników, które można podzielić na dwie główne kategorie: wady wrodzone i wady nabyte. Ortodonci wyróżniają te dwa typy ze względu na etap rozwoju pacjenta, w którym dany czynnik miał miejsce. Wcześnie wykryte i skonsultowane wady, mają większe szanse na szybszą i bardziej efektywną korekcję w gabinecie ortodontycznym w Toruniu.

Wady wrodzone

Wynikają one z czynników, jakie oddziaływały na kobietę w trakcie ciąży lub z uwarunkowań przekazywanych w genach. Środowisko zewnętrzne, choroby lub przyjmowane leki i witaminy, mogą negatywnie wpływać na rozwój dziecka. Szczególnie ważne jest unikanie szkodliwych substancji na przykład pochodzących z palenia (także biernego) papierosów. Im dłużej negatywny czynnik oddziałuje na organizm matki, tym poważniejsze wady mogą wystąpić u dziecka. Z uwagi na obecność takich czynników, należy udać się na wizytę do ortodonty w pierwszych latach rozwoju dziecka. Nasi ortodonci chętnie przyjmują najmłodszych pacjentów z Torunia, aby już na wczesnym etapie rozwoju dbać o prawidłowy zgryz.

Wady nabyte

Dotyczą zębów i mlecznych, i stałych. Zaczątki wad mogą powstawać już w wieku niemowlęcym na przykład z powodu złego układania dziecka podczas karmienia lub snu albo w wyniku częstego korzystania ze źle wyprofilowane smoczka. Starsze dzieci zwykle same wywołują rozwój wad poprzez nieodpowiednie nawyki, takie jak ssanie palców, ust czy nawet policzków, a także gryzienie twardych przedmiotów: na przykład zabawek (klocki) albo kredek. Problem mogą stanowić też takie zachowania jak zgrzytanie zębami (bruksizm), oddychanie przez usta lub zabawa językiem w trakcie wymiany zębów lub jego złe ułożenie podczas jedzenia. Wymiana zębów mlecznych na stałe również może powodować wady, szczególnie jeśli w jamie ustnej jest zbyt dużo albo zbyt mało zębów w jednym czasie. Dzięki wizytom w gabinecie ortodontycznym wszelkie wady zostaną usunięte, dzięki doświadczeniu i wiedzy naszych ortodontów z Torunia.

Skutki nieleczenia wad zgryzu

Nieleczone wady zgryzu, mogą przynieść poważne konsekwencje w przyszłości. Ignorowanie problemu, może wywierać negatywny wpływ na zdrowie, dlatego pacjent z tego rodzaju dolegliwością powinien być jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ortodontą i podjąć leczenie ortodontyczne. Warto przywiązać do tego dużą uwagę, zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie dziecka. Dla przykładu nieleczona wada zgryzu zębów mlecznych, może przyczynić się do niepoprawnego wyrastania zębów stałych w trakcie wymiany mleczaków. Źle wyżynające się zęby nie tylko będą pogłębiały wadę, ale także mogą sprawiać ból i doskwierać w codziennym funkcjonowaniu. Wtedy leczenie ortodontyczne osiągnie wyższy stopień skomplikowania i stanie się bardziej wymagające względem naszego ortodonty z Torunia.

Również profilaktyka zdrowej jamy ustnej może zostać utrudniona przez krzywe zęby. Złe ułożenie sprawia, że dotarcie szczoteczką do mało dostępnych miejsc staje się niemożliwe, a to oznacza zaburzenie właściwej pielęgnacji i zwiększa ryzyko namnażania bakterii i odkładania się kamienia nazębnego. Skutkiem zbyt słabej dbałości o jamę ustną są choroby zębów, przyzębia i dziąseł (na przykład próchnica lub parodontoza), a także uszkodzenia błon śluzowych warg i policzków. Ponadto pogłębiające się wady zgryzu wpływają na niepoprawne ułożenie szczęki, czego następstwem jest nadmierne ścieranie zębów, ich osłabienie, które może prowadzić do ich łamania i kruszenia się. Zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych to także problemy z gryzieniem i żuciem pokarmów oraz rozwój wad wymowy. Z takimi właśnie problemami pacjenci najczęściej trafiają do kliniki Ortodonta Toruń.

W wielu przypadkach deformacje twarzy wynikające z wad zgryzu i niewłaściwego ułożenia zębów oddziałują na samoocenę pacjenta, zaniżając ją i wywołując kompleksy. Aby tego uniknąć warto zadbać o zdrowie jamy ustnej i poprawność zgryzu. Ortodonci oferują leczenie, dopasowane do pacjentów oraz ich potrzeb, w trosce o piękny uśmiech. W naszej klinice otrzymasz kompleksową pomoc, którą zapewni Ci zespół wyszkolonych i doświadczonych ortodontów z Torunia.